Ebru Şen Psikolog ve Pedagog

post-header

Solaklık

Yapılan bilimsel araştırmalar insanların %65’nin sağ elini, %30’ununda bazı işler için sağ ellerini, bazı işler içinde sol ellerini kullanabildiklerini,% 5’nin de her iş için sadece sol ellerini kullandığını göstermektedir.

Solaklık genler tarafından belirlenir ve çoğu kez ailevi olup normal bir durumdur. Bir çocuğun solak olup olmadığına ait ipuçları daha doğumundan itibaren var olmakla birlikte uzmanlar iki yaşından önce sağlıklı bir karar verilemeyeceğini belirtirler.

Bazı hastalık durumlarında da özellikle sara hastalarında ve zeka özürlü çocuklarda solak olanların sayısı sağ elini kullananların iki katı olduğu tespit edilmiştir. Bu durumda ” patolojik solaklık ” tan söz edilir. Bu hastaların ailelerinde de genellikle başka solak bulunmaz.
Diğer başka bir sonuçta solakların grafik ve tasarım çalışmalarında sağ ellerini kullananlardan daha üstün performans sergiledikleridir.

Çocuklarının solak olma durumunda ailelerinin kesinlikle baskı yapmamaları ve çocuğu sağ elini kullanmaya zorlamamaları gerekir. Aksi takdirde çocuk çeşitli psikolojik bozukluklar ve öğrenme problemleri yaşayacaktır. Eğer sol elini kullanan bir çocuk konuşmayı öğrenmede gecikiyorsa veya okula başladığında okuma yazma sorunları yaşıyorsa konunun uzmanına başvurmaları ailelere önerilir.

Önceki içerik
Sonraki içerik
İlgili Diğer İçerikler