Ebru Şen Psikolog ve Pedagog

Bireysel Terapi

Çalışma Alanları

bireysel-terapi

Bireysel Terapi, danışan olarak size gelen kişiyle ile yapılan terapi türüdür. İnsanlar gündelik yaşamın akışında çoğu zaman rahatsız oldukları şeyleri ya da çözmeleri gereken bir takım sıkıntılarını ertelerler. Bu durum, zaman ilerledikçe problem yaratan konuların üst üste binmesine ve dolayısıyla da var olan sıkıntıların artmasına neden olur.

Bir süre sonra kişi, artık görmezden gelemeyeceği sıkıntılarla baş başa kalabilir. Bu durumlarda da sıklıkla huzursuzluk hissetme, sebepsiz öfke patlamaları, nedensiz ağlama krizleri, uyku sorunları ve yakın çevresiyle iletişim problemleri yaşamaya başlayabilir. Sonuç olarak kişinin gündelik hayat kalitesi ve performansı büyük ölçüde olumsuz etkilenir.

Kişi yaşam kalitesini bu denli olumsuz yönde etkileyen ve artık kendi kontrolünün dışına çıkan bu olumsuz psikolojik kökenli sorunlardan kurtulabilmek için bireysel psikoterapi desteğine başvurur.

Bireysel Terapi, insanın kendi iç dünyasına bir yolculuktur. İnsanın kendi kendisini yeniden gözlemlediği ve keşfettiği bir yoldur. Yaşamına ve hayata farklı pencerelerden bakma açıları kazandığı, iç dünyası ile dış dünyayı bir potada ahenkli hale getirdiği süreçtir.

Her Psikoterapistin / Danışmanın tedavi sisteminde yararlandığı farklı ekoller vardır. Bu ekoller tedavi sisteminin ne kadar zamanda, nasıl geçeceğiyle ilgili belirleyici özelliklere sahiptirler. Ancak unutmamak gerekir ki, her bireyin psikolojik ilerleme süreci biricik olup her zaman aynı sürede tamamlanmaz. Danışanlarıma ben de bu desteği sunarken, Şema Terapi ve Varoluşçu Terapi ilke ve prensiplerinden yararlanarak danışmanlık hizmeti sunmaktayım.

Placeholder Image