Ebru Şen Psikolog ve Pedagog

post-header

Narsisizm, Yunan mitolojisinin yakışıklı avcısı Narkissos ve Ekho’nun hikayesiyle başlar. Bildiğiniz gibi Ekho’nun yankıları Narkissos’un bakışlarını üzerine çevirmeye yetmemiştir. Ölümlü Narkissos da kendisini sonsuza kadar izleyememiştir.

Ancak ismini verdiği narsisizm, özellikle son yıllarda hemen her alanda yankılanan bir kavram haline gelmiştir. Narsisizm nedir? Kimdir bu narsisistler? ‘’Aman canım onlar öylelerdir’’ diyerek bir kenara atabileceğimiz kişiler midir?

Narsisistik kişilik denen bir bozukluğa yol açan, virüs gibi yayılan, aşılanarak korunabileceğimiz ve nihayetinde yeryüzünden silinmesi için beklememiz gereken bir dış etken midir? Yoksa insanın doğasının olmazsa olmazı mıdır?

Narsisistik kişileri nasıl tanır, anlarız? Onların inanılmaz cazibesine kapılmamak elde mi ?

Ya narsisistik kişi ile yaşamaya mecbursak !  Kendimizi nasıl korumalıyız ? İlişkilerimizi nasıl düzenlemeliyiz ?

Peki sağlıklı narsistik olunur mu ?

Gelin beraberce çağımızın ışıltılı vebası olan Narsisizme yakından bakalım. Biraz sohbet ederek,  biraz da film karakterleri üzerinden konuşalım NARSİSİZMİ…

Seminer Öncesi izlenmesi önerilen filmler:

  1. Blue Jasmine
  2. Sunset Bulvarı
  3. Big Eyes

Evinizde elinizde sıcak bir içecekle sohbete katılmak isterseniz  5 Kasım 2020 Perşembe günü saat 11.00- 13.00 arası sizleri @studio_gaia_studio zoom etkinliğine bekliyoruz.#narsizm #narsistikkişilikbozukluğu#uzmpskpedebrusen #uzmpskpedebruşen

Önceki içerik
Sonraki içerik
İlgili Diğer İçerikler