Ebru Şen Psikolog ve Pedagog

post-header

Sevgili Anne ve Babalar,
Çocuklar her yaş döneminde farklı farklı nesnelerden, durumlardan ve kişilerden korkar veya kaygılanırlar.
Çocuklardaki bu korkular gelişimin normal bir parçası ve dönemsel olarak düşünülür. Ancak bazı şartlarda, çocukların korku ve kaygıları yoğun şekilde devam ederse yaşantılarını dolayısıyla da sizlerin yaşantılarını zora sokabilir.
Özellikle içinden geçmekte olduğumuz salgın sürecinde pek çok anne babadan daha öncesinde var olmadığı halde çocuklarında yeni korkular türediğini ve/veya eski korkularının yeniden gündeme geldiğini işitir olduk. Sizlerin dile getirdiği bu sorunu görmezden gelmek istemedik.
Bu sebeple 4-7 ve 8-12 yaş aralıklarına yönelik 20 Aralık Pazar günü bir grup çalışması hazırladık.

‘’CESUR YÜREK ‘’Grup Çalışmasının:
• 4-7 yaş grubu için çalışma saati : 10:00 – 11:30
• 8-12 yaş grubu için çalışma saati : 17:00-18:30 saatleri arasında olacaktır.
Çalışmamızdaki amaç, çocuklarla grup etkinliği yaparken uzmanların dokunuşlarıyla sorun çözme mekanizmalarını geliştirmektir.

Grup çalışması Zoom uygulaması üzerinden çevrimiçi olarak gerçekleştirilecektir.

Salgın dolayısı ile çocuklarımızın sosyal etkinliklerden, grup çalışmalarından uzak kalmaması adına da düzenlemiş olduğumuz bu çalışma dinamik ve eğlenceli şekilde yapılandırılmıştır.

Çalışma iki bölümden oluşmakta olup iki bölümde de konunun uzmanları kendi alanları ile ilgili çalışmaları çocuklarla birlikte yapacaklardır. Çalışmanın ikinci bölümü için gerekli malzeme listesi ve öncesindeki hazırlıklar aşağıda sizlerle paylaşılmaktadır.

Atölye çalışmasının ilk bölümünde Uzman Pedagog ve Psikolog Ebru Şen ile birlikte:

  1. Küçük bir animasyon gösterimi yapılacaktır.
  2. Duyguların insanlar üzerindeki etkisini konuşup ‘’Korku ve Kaygılarımız’’ yakından incelenecektir.
  3. ‘’6 Aşamalı Hikaye Tekniği ‘’ ile Korku ve Kaygılarımızla başa çıkma becerilerimizi geliştireceğimiz bir çalışma yapılacaktır.

İkinci bölümde ise Atölye Eğitmeni ve Sosyolog Ece Ögel ile birlikte:

  1. Creative Art Workshop öncesi hikaye anlatımı yapılacaktır.
  2. Creative Art Workshop yapılacaktır.
  3. Korkularımızın somutlaştırılarak korku imgesinin küçültülmesi ve kolay baş edilebilir hale gelmesi sağlanacaktır.

Malzemeler:
Renkli karton (Siyah renk zorunlu)
Alüminyum folyo
Pamuk veya Oyun Hamuru
Renkli Boya (Pastel Boya, Suluboya, Kuru Boya)

Sizlerde çocuğunuzun bu atölye çalışmasında yer almasını istiyorsanız program detayları için asistanımız Senaz Hanım ile irtibata geçebilirsiniz. GSM NO: 0554 174 34 71
Senaz Hanım, e-posta adreslerinize atölye çalışmasının başlamasından yarım saat önce Zoom bağlantı linkini gönderecektir. Atölye çalışmasının sonunda her çocuğa bir ‘’Cesaret Sertifikası’’ verilecek ve e-posta adreslerinize mail yolu ile gönderilecektir. Ayrıca sizlere de konu ile ilgili çocuğunuzla ‘’Oyun Önerileri ‘’mail yolu ile sunulacaktır.

Önemli not: Atölyelerimiz yukarıda belirtilen tam saatlerinde başlanacağı için malzemelerinizi atölyemiz başlamadan 10 dakika önceden hazır etmenizi, kameralarınızın açık ve seslerinizin kapalı olmasını rica ederiz.

Önceki içerik
Sonraki içerik
İlgili Diğer İçerikler